Національний природний парк «Гомільшанські ліси»

Одним з наймальовничих місць Зміївщини та Слобожанщини є територія Національного природного парку «Гомільшанські ліси». Це околиці сел: Коропово, Гайдари, Задонецьке, Казачка, Суха та Велика Гомільша.

Національний природний парк – це особливо цінна природна територія, у якої є свій штат робітників для виконання певних завдань. А завданнями є - охорона цінних природних територій разом з проведенням наукових досліджень, відпочинком населення та екологічною просвітою. В Харківській області це поки що єдиний об’єкт природно-заповідного фонду найвищого статусу.

Національний природний парк від заповідника відрізняється тим, що парк має зони для відвідування населення, він має приймати на своїй території людей для відпочинку. Тоді як в межах заповідника неможливе знаходження сторонніх людей.

Сьогодні економіці України притаманна висока питома вага ресурсномістких та енергоємних технологій. Все це є результатом низького рівня екологічної свідомості, здобутого ще за радянських часів. Що і призвело до погіршення стану навколишнього середовища, а з цим - і погіршення стану здоров’я людей.

В наш час такі осередки природоохоронних територій, як національний природний парк чи то заповідник, є дуже важливими не тільки як для збереження зникаючих видів рослин та тварин, але й для збереження чистих куточків для життя людей. Бо жити біля заповідника чи в межах національного природного парку означає – жити на екологічно чистій землі.

За кордоном створення подібних природоохоронних об’єктів для власників земель чи для жителів вважається почесною та прибутковою справою. Жити в межах парку - означає бути захищеним природою від негативу промисловості та впливу великих міст.

Правильна організація роботи на природоохоронних землях дає можливість отримувати значну вигоду без особливого впливу на природні території, їх виснаження чи знищення. Наприклад, ми можемо дивувати відвідувачів старими деревами-велетнями замість їх вирубування. І отримувати за це значно більші прибутки, ніж за одноразово одне зрубане дерево.

Національний природний парк «Гомільшанські ліси» створено Указом Президента України у 2004 році для збереження та відтворення цінних природних комплексів басейну р. Сіверський Донець.

На території парку переважає лісовий тип рослинності. На високому правому березі Сіверського Дінця зростають широколистяні ліси – кленово-ясенево-липові діброви. На другій піщаній терасі лівого берега річки переважають соснові бори та субори. Для заплави найбільш характерні заплавні ліси – берестово-пакленова діброва, а також заплавні луки. Суходільні луки, степові ділянки, низинні болота та водна рослинність займають у парку невеликі площі.

Перелік рідкісних рослин становить 138 видів. З них до Червоної книги України занесені - 20. З них нам всім відомі: цибуля ведмежа, тюльпан дібровний, рябчики та ін.

На території масиву мешкає низка рідкісних та зникаючих видів тварин, занесених до міжнародних "червоних" списків та Червоної книги України. Тут зустрічаються європейська норка, видра річкова, борсук, горностай, 10 видів кажанів: вечірниця мала, нічниця ставкова, вухань бурий та ін. На території парку зареєстровано 40 видів комах, занесених до Червоної книги України: скарабей священний, дозорець-імператор, вусач мускусний, жук-олень, ведмедиця Гера, бражник мертва голова,

Повноводний Сіверський Донець, річка Гомільша та чисельні заплавні озера, прибережні "гірські" кручі, вікові діброви та бори, квітучі галявини та луки - все це створює неповторну красу місцевості.

У кадровому штаті парку існують спеціальні відділи: державної охорони, організації відпочинку та екопросвіти, наукової діяльності.

Подібне урегулювання, виділення спеціальних місць для відпочинку, спеціальних стежок та ін., має велике значення для збереження природних куточків у природному стані. Бездумне використання території може призвести до деградації природних територій, втрати їх цінності, цікавості, мальовничості та привабливості.

Багато хто з нас тут виріс, відпочивав чи відпочиває й зараз, милуючись тутешніми краєвидами та слухаючи пташиний спів. То хіба ж не варте це місце того, щоб його зберегти? Для збереження унікальних куточків природи, для забезпечення елементарних умов для відпочинку та для підтримання санітарного стану території необхідні певні сили, працівники, фінансування. Робітники парку не тільки намагаються підвищити благоустрій території для відпочинку але й роблять все для того, щоб зменшити негативний вплив відпочиваючих на природу, облаштовують екскурсійні маршрути, виділяють спеціальні місця для відпочинку, прибирають територію від сміття, яке залишають за собою несвідомі відвідувачі парку.

Для цього на території національного природного парку було введено плату за відвідування, за користування спеціально відведеними, обладнаними місцями для відпочинку та за відвідування екскурсій по спеціальних стежках.

За відвідування парку плата складає зовсім символічну суму:

- с однієї людини (дитини з 7 до 16 років) з находженням на території до доби – 10 грн. (5 грн.), від 2 до 10 діб – 5 грн. (3 грн.) за добу, більше 10 діб – 5 грн. (1 грн) за кожну добу, тобто чим довше людина знаходиться на території, тим менше плата за відвідування.

Встановлено плату за транспортні засоби:

- за гребний човен, човен з електродвигуном, гужовий транспорт, велосипед – плата не знімається. - мопед, мотоцикл – 10 грн. до доби, від 2 до 10 діб – 5 грн. за добу, більше 10 діб – 3 грн. за кожну добу. - легковий автомобіль, мікроавтобус, човен з двигуном внутрішнього згорання, квадроцикл, водний скутер до доби – 10 грн., від 2 до 10 діб – 10 грн. за добу, більше 10 діб – 6 грн. за кожну добу.

- автобус, вантажний автомобіль, трактор та спецтехніка до доби 25 грн., від 2 до 10 діб – 15 грн. за добу, більше 10 діб – 10 грн. за кожну добу.

Крім всього на території парку облаштовані спеціальні екологічні стежки, по яких екскурсоводи проводять незабутні маленькі подорожі у природу.

Вартість екскурсії:

І категорії (2 години): з дорослої особи - 20 грн., з дитини – 10 грн.

ІІ категорії (3 години): з дорослої особи - 25 грн., з дитини – 15 грн.

ІІІ категорії (6 години): з дорослої особи - 30 грн., з дитини – 25 грн.

Від плати за відвідування, за використання спеціально облаштованих місць та за екскурсійні послуги звільняються інваліди всіх категорій та учасники бойових дій, особи, які постраждали від аварії на ЧАЕС, жителі прилеглих до території національного парку населених пунктів (села: Гайдари, Задонецке, Коропово, Казачка, Беспалівка, Пасіки, Велика Гомільша, Суха Гомільша, Западня, Черкаський Бишкин, Нижній Бишкин, Глинище), особи, які мають родичів чи працюють на території парку.

До того ж на території парка надаються послуги по розміщенню відпочиваючих у спеціально відведених місцях (розведення вогнищ, встановлення наметів, проведення пікніків і т.д.), що коштує 15 грн. з людини за добу.

Подібне урегулювання, виділення спеціальних місць для відпочинку, спеціальних стежок тощо має велике значення для збереження природних куточків у практично недоторканому стані. Бездумне використання території може призвести до деградації природних територій, втрати їх цінності, цікавості, мальовничості та привабливості.

Вітаємо вас на території національного природного парку!

Наші контакти: Харківська обл., Зміївський р-н, с. Задонецьке, вул. Курортна, 156. Тел./факс: (05747) 3-09-60. e-mail: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра. www.gomilsha.org.ua

Фото: Биатов А., Влащенко С.В.